{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
elbise, etek, ceket, tişört, gömlek
Türkçe

*Online siparişimdeki ürün ya da ürünleri nasıl iade edebilirim?


İnternet mağazamızdan yapılan alışverişleri, gönderi tarihinden itibaren 30 gün içinde iade edebilirsiniz.


İade işlemi için; siparişinizle birlikte size yollanan sevk irsaliyesindeki iade formunu doldurarak, dilediğiniz MNG kargo şubesine ÜCRETSİZ olarak “Koton Firma İadesi” şeklinde teslim etmeniz yeterlidir, ayrıca bir iade adresi belirtmeniz gerekmez.

Eğer sevk irsaliyesini kaybettiyseniz bir kağıda okunaklı bir şekilde sipariş numaranızı, ad/soyad ve iletişim bilgilerinizi ve iade nedenini yazarak ürünlerinizi gönderebilirsiniz.

Ayrıca internet mağazamızdan aldığınız ürünlerin değişim işlemleri tüm Türkiye mağazalarımızdan yapılmaktadır. İade işlemleri Franchise mağazalarımız hariç tüm Türkiye mağazalardan yapılmaktadır.


İade işlemi için ürünlerinizin kullanılmamış olması gerekmektedir. Hijyen politikamız nedeniyle iç çamaşırı, küpe, kozmetik ürünlerinde iade yapılmamaktadır


* Koton.com’dan alınan ürünü mağazada değiştirebilir miyim?  


Değişim işlemlerinizi tüm mağazalarımızdan faturanız veya sevk irsaliyeniz ile 30 gün içerisinde yapabilirsiniz.

 

 *Koton.com’dan alınan ürünü mağazadan iade edebilir miyim?  


 İade işlemleri Franchise mağazalarımız hariç tüm Türkiye mağazalardan yapılmaktadır.


* İade koşulları nelerdir?  


Koton.com adresinden satın almış olduğunuz kullanılmamış, hasarsız ve iç/dış etiketleri kesilmemiş ürünlerinizi, 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Hijyen koşulları gereği iç giyim, küpe ve kozmetik ürünlerinde iade yapılmamaktadır.  


* Ürün yanlış geldi ne yapmalıyım?  


Yanlış gelen ürün için, Siparişinizle birlikte size yollanan sevk irsaliyesindeki iade formunu doldurarak, dilediğiniz MNG kargo şubesine ÜCRETSİZ olarak ''Koton Firma İadesi'' şeklinde teslim etmeniz yeterlidir, ayrıca bir iade adresi belirtmeniz gerekmez. Ürününüzün iade kabul edildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz. Siparişte kullandığınız ödeme yöntemine göre geri ödemeniz gerçekleşecektir.  


* Ürün hasarlı geldi ne yapmalıyım?  


Hasarlı gelen ürün için, Siparişinizle birlikte size yollanan sevk irsaliyesindeki iade formunu doldurarak, dilediğiniz MNG kargo şubesine ÜCRETSİZ olarak ''Koton Firma İadesi'' şeklinde teslim etmeniz yeterlidir, ayrıca bir iade adresi belirtmeniz gerekmez. Ya da mağazalarımızdan değişim işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  


*Değişim yapılan ürün tekrar değiştirilir mi?  


 Değişim yapılan ürünü tekrar değiştirebilirsiniz.   


*İade ettiğim ürün ya da ürünlerin geri ödemesi ne zaman gerçekleşecek?


Kargonuz depomuza ulaştıktan sonra, ürünler iade politikamıza uygun ise iade kabul işleminiz yapılır ve para iadeniz en geç 7 iş günü içerisinde ödemeyi yapmış olduğunuz kartınıza gerçekleştirilir ve tarafınıza e-posta ile bilgi verilir. İade kargonuzun tarafımızdan teslim alınıp alınmadığını kargo firmasından öğrenebilirsiniz. Geri ödemenizin hesabınıza yansıma süresi bankanıza göre değişiklik gösterebilir. Lütfen hesabınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Kapıda ödeme ile satın almış olduğunuz siparişlerin iadesi için sipariş veren kişi üzerine kayıtlı banka hesabına havale/EFT yolu ile gerçekleştirilebilmektedir. Kampanya dönemlerimizde iade süreleri farklılık gösterebilir.


*Hangi ürünler iade ve değişim kapsamına girmiyor?

Geri gönderilmeye elverişli olmayan; iç giyim alt parçaları, mayo ve bikini altları, makyaj malzemeleri, küpe, takı, tek kullanımlık ürünler, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler ve parfüm gibi ürünler ambalajının açılmış olması halinde iadesi mümkün olmayan ürünlerdir. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan bu ürünler sağlık ve hijyen açısından uygun olmamasından dolayı iade ve değişim kapsamına girmemektedir. O nedenle; alıcının istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünlerin, yönetmelik gereği iadesi ve değişimi mümkün değildir. Bu ürünler dışında kalan iade etmek istediğiniz diğer ürünlerin etiketinin çıkarılmamış olması gerekmektedir. Koton.com adresinden satın almış olduğunuz yıkanmamış/giyilmemiş ve kullanılmamış ürünlerin hasarsız ve iç/dış etiketleri kesilmemiş ürünlerinizi, 30 gün içerisinde iade edilebilmektedir.

Mağazalarımız
Aradığınız KOTON mağazasına ülke ve şehir bilgilerini seçerek ulaşabilirsiniz.
Arama

Ürün tekrar stoklarımıza geldiğinde, hesabındaki mail adresine talebin üzerine bilgilendirme yapacağız.